google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Anikia Juliana

Bugün sizi Anikia Juliana ile tanıştırmak istiyorum. Siyasal olarak güçlü olduğu kadar sanata ve bilime katkılarıyla da 6. yüzyıl Doğu Roma yani Bizans İmparatorluğu’nda önemli bir figür.

🔺🔺🔺

Oğlu yerine Justinianus’un başa geçmesine meydan okuma olarak 524 yılından başlayarak Justinianus’un tahta çıktığı yıl olan 527’de bitmek üzere; 251’de şehit edilmiş bir Roma lejyon askeri olan Polyeuktos’un kemiklerini Melitene’den (Malatya) Konstantinopolis’e getirterek buraya Aziz Polyeuktos kilisesini inşa ettirir.

🔺🔺🔺

Romalı asker Poliektus’un anısına yapılan kilise, Bizans tarihinde özel bir döneme denk düşer. Bu açıdan da bir mimarlık anıtı olmanın ötesinde, İmparator Justinianus’un iki büyük yapısı Sergios Bakkhos ve Ayasofya Kiliseleri’nden hemen önce inşa edilen Polieuktos, bu yapıların öncülü olarak dönemin mimari gelişiminin de bir göstergesidir. Alt yapı planından anlaşıldığı üzere ibadethane, kubbeli bazilika olarak inşa edilmiştir. 1010 depreminde hasar gören yapıdan bir çok parça, 13. yüzyılda Haçlı işgali sırasında Venedik’e kaçırılmış, geç Roma sanatının en önemli örneklerinden olan sütun başlıkları ve payeleri San Marco Kilisesi’nin inşaatında kullanılmıştır. Polyeuktos Kilisesi aynı zamanda İstanbul’un Bizans çağındaki tören yolları üzerinde, imparatorların taşıdığı mumun değiştirildiği özel bir duraktı.

🔺🔺🔺

Anikia Juliana’nın sarayı, Bizans döneminde Mesomphalos yani şehrin ortası denilen yerde (Saraçhane’de) bugünkü İBB binasının olduğu yerdeydi. Kilise de bugünkü Haşim İşcan geçidinin altında ve arkasındaki parkta.

🔺🔺🔺

Geçerken bu güçlü ve korkusuz kadını selamlayın lütfen. O, İstanbul’a dokunan kadınlardan biri.4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page