google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Cornucopia

Sonbaharın son ayına girdik. Toprak yavaş yavaş içine kapanıyor. Mutfaklarda kışlık hazırlıklar sona yaklaştı, erzak alışverişleri tamamlanıyor.

🍂

Antik çağda bolluk ve beslenmenin sembolü olarak bereket boynuzları yani Cornucopia kullanılırdı. Genellikle ürün, çiçek veya meyvelerle dolup taşan boynuz şeklindeki büyük bir kap olan Cornucopia, Latince cornu (boynuz) ve kopia (bolluk) sözcüklerinden oluşur.

🍂

Bu formdaki sepetler veya sepetler geleneksel olarak Batı Asya ve Avrupa'da yeni hasat edilmiş gıda ürünlerini tutmak ve taşımak için kullanılmıştır. Boynuz şeklindeki sepet sırta takılır veya gövdenin etrafına sarılır böylece hasat makinesini kullanmak için elleri serbest bırakırdı.

🍂

En erken örneği MÖ 25.000’lere tarihlenen Laussel Venüsü’nde görülür. Antik Mısır, Yunan ve Roma’da da sıklıkla karşımıza çıktığı gibi Osmanlı süsleme sanatında da sevilerek kullanılmıştır. Hala da popüler bir motiftir.

🍂

Soldan sağa: Laussel Venüs’ü - Aphrodisias’tan bir örnek - Prusias ad Hypium (Konuralp) Antik Kenti’nden İyi Talih ve Şans Tanrıçası Tykhe Heykeli - Fransa Kralı XV. Louis’nin heykelinden detay

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

18 Mart

Manolyam

Comments


bottom of page