google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Giacometti

O, yüzyılımızın en müthiş heykeltraşlarından biri.

📍

Babası empresyonist bir ressamdı, sanatı öğrenmeye onunla başladı. İlk olarak Albrecht Dürer, Rembrandt ve Jan Van Eyck’tan, sonra Alexander Archipenko, Paul Cezanne, Giotto ve Tintoretto’dan hatta Afrika ve Mısır sanatından etkilendi. Heykel eğitimi alırken Picasso’dan etkilenerek 1932 sonbaharında gerçekleştirdiği “Sabah Dörtte Saray” onun sürrealist dönemine ait en ünlü yapıtıdır.

📍

Simone de Beauvoir, Pablo Picasso, Joan Miro, Jean-Paul Sartre, Samuel Beckett gibi sanatçı ve düşünürlerle dostluğu sanatına yansıdı ve her şey birleşince ortaya göğe uzanan o müthiş heykeller çıktı.

📍

Eserleri Ekspresyonist tavırlı bir sürrealist aynı zamanda bir kübist olarak tanımlandı. Gerçekten de eserlerini sınıflandırıp değerlendirmek oldukça zordur. Kendisi ise yaptıklarının kendi bakışını ve duygularını yansıttığını ifade etmiştir.

📍

Doğada gözlemlediği reel formları, görmek istediği, düşündüğü, kavramsallaştırdığı, kendine mal ettiği bir üslup ile yapıta dönüştürdü. Disformik detaylar, insana özgü kusurlar heykellerinde ustalıkla işlenerek mükemmel yapıtların ortaya çıkmasını sağladı.

📍

Alberto Giacometti 1966 yılında bugün hayata veda etti. Evrensel insanı onun formlarında aramaya devam ediyoruz.10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page