google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Kemaliye

Dün Onar Köyü’nü yazınca Kemaliye’deki dostlar oraya ne zaman geleceğimi sordular haklı olarak.

📍

Kemaliye’ye düşkünlüğümü bilen bilir. Ezberlediğim sokaklar, adımladığım köyler, yolumu gözleyen, benim koşa koşa gittiğim dostlar, Fırat’ın sesi, dağların üzerindeki gölgeler…

📍

İlk fotoğraf, Elazığ-Malatya istikametinden geldiğinizde göreceğiniz Dutbeli’nden bakış. İkinci ve üçüncü fotoğraflar ise bu yazıyı yazmama neden olan Sırakonak Köyü’nden.

📍

Ermenice adı Pager-Pagir (Ağıllar) olan, halen Pegir olarak da anılan Sırakonak Köyü, Kemaliye’nin en güzel ve korunmuş evlerinin olduğu köylerdendir. Flora açısından çok zengin olan Kemaliye’de 2012 yılında literatüre tanıtılan bir çiçek 1992 yılındaki bir arazi çalışmasında Sırakonak çevresinden toplanmış olup Pegir adını taşır (4. Fotoğraf - Sırakonak Muhtarı @cengizsogukpinar24 sayfasından).

📍

Birbirinden güzel evlere, evlerin benzersiz kapı tokmaklarına bakıp köyün içinden vadiye doğru kıvrıldığınızda hafif bir yürüyüşle bulutların dağların üzerindeki dansını seyredebileceğiniz, ilkbaharda yemyeşil, sonbaharda sarı-turuncu-kırmızı bir dünyanın içinden geçip Apçağa’ya varırsınız.

📍

Biz @1001istanbul organizasyonuyla 20-23 Ekim 2022’de Eğin’in Kemaliye adını alışının 100. yıldönümünde orada olacağız. Bize katılmak isterseniz lütfen haberleşelim.4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page