google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Lucifer

Uzun zamandır heykel yazmadığımı fark ettim. İngiltere Westminster, Marylebone'daki Holy Trinity Kilisesi’nde beni çok etkileyen bir heykel var. Neredeyse 40 yıldır ibadet için kullanılmayan bu kilisede Paul Fryer'ın 1998 yılında yaptığı Lucifer heykeli tüm ihtişamıyla sizi çarpıyor.

📍

Fryer bu heykelde Lucifer'i elektrik hatlarına takılmış devasa beyaz kanatları olan siyah bir figür olarak gösteriyor. Parça balmumu, beton, alüminyum, kauçuk bezi ve tüylerden yapılan heykel ürkütücü derecede dramatik bir etkiye sahiptir. Artık kullanılmayan kilisede, vitray pencerelerin ışığıyla aydınlanan düşmüş meleğin yan yana gelmesi, teknolojik olarak gelişen bir dünyada inançların azalan seyri hakkında sosyal bir yorum yapıyor gibi görünüyor.

📍

Lucifer, Latincede Venüs gezegeninin sabah saatlerindeki halini tanımlamak için kullanılmış isimlerden biridir. Genellikle bir meşale tutan kanatlı bir erkek olarak tasvir edilir. Bir zamanlar Tanrı'ya isyan eden ve göklerin savaşını başlatan meleğin adı için kullanılan bu isim, Dante'nin İlahi Komedyası veya Milton'ın Kayıp Cennet gibi yazılarında da karşımıza çıkar.

22 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page