google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Pierre ve Marthe

Kimse Pierre ve Marthe’nin nasıl tanıştığını bilmiyor… Paris’te işçi olarak çalışan Marthe de Méligny, ressam Pierre Bonnard ile 50 yılını önce metresi, sonra eşi olarak geçirmiş ve 384 tablosunun tek modeli olmuştur.

🎨

Basit hayatı seven ve zamanının çoğunu evinde geçiren Bonnard, eşinin hemen her halini resmetmiştir. Marthe hiçbir zaman ona poz vermemiştir. Bazen fotoğraflarını çekip onlar üzerinden resim yapmış bazen de hızla karakalem çizip o çizimi geliştirmiştir.

🎨

Kediye süt veren Marthe, bahçede dinlenen Marthe, özellikle de banyo yapan Marthe… Sadece onu yatak odasında gösteren bir resim yok. Oysa birlikte yaşamaya başlamadan önce Marthe’nin dağınık yatak üzerinde oturmuş siyah çoraplarını giyerken görüldüğü resimler vardı.

🎨

Bütün bu resimlerde Marthe hep Bonnard hiç yokmuş gibi davranıyordu. Hatta ressamın kendisini resmin bir yerine koyma girişimlerine rağmen onlarda bile…

🎨

Eserlerde Marthe’nin hareketleri hep imalıdır ve yüzü pek gözükmez. 1942 yılında Marthe’nin ölümüyle Pierre Bonnard kederli bir yalnızlığa sürüklenir ve 5 yıl sonra o da yaşamını yitirir.

🎨

“Nude in the sun”, Pierre Bonnard, 1908, The Royal Museums of Fine Arts, Brussels

🎨

“Nude Crouching in the Tub”, Pierre Bonnard, 1918, Musée d'Orsay, Paris

🎨

“Marthe in Montval, standing by a chair”, Photo by P. Bonnard, 1900-01. Modern print from original negative, Musée d’Orsay, Paris
0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kare

Laleler

bottom of page