google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Posta Pulu

Dünkü çocuk postasından aklıma geldi de ilk kez pul basılmasını ve kullanımını sağlayan Rowland Hill’i de anayım dedim. Hikaye ne kadar doğru bilinmiyor ama İngiltere’de bir handa konaklarken hanın hizmetçisinin kendisine mektup getiren postacı ile konuşmasına şahit olmuş. Hizmetçi mektubu evirmiş, çevirmiş, ödeyecek parası olmadığını söyleyip zarfı postacıya iade etmiş. R. Hill, gelen postanın parasını ödeyerek almak istemiş ama kadın kabul etmemiş.

📍

R. Hill çok uzaklardaki nişanlısından gelen mektubu almak istemeyen kızın ağzını aramaya başlamış. Meğer anlaşmalarına göre zaten zarfı almasına gerek yokmuş. Çünkü gelen zarfın içi boşmuş ama uzaklardaki nişanlının sağ ve sağlıklı olduğunu anlatıyormuş. Zarfın üzerine konan belli belirsiz küçük işaretler de durumu hakkında bilgi veriyormuş.

📍

Kendisine posta hizmetlerinin ıslahı konusunda yetki verilmiş olan R. Hill, posta ücretinin gönderildiği anda ödenmesinin doğru olacağını işte o anda kararlaştırılmış. 1837 yılında yazdığı “posta reformunun önemi ve uygulanabilirliği” adlı kitabında pul fikrini ortaya atmış ve posta ücretlerinin alıcı yerine gönderici tarafından ödenmesini vurgulayarak, Kraliçe Victoria’ya sunmuş. Kitabında, gönderilere belli bir standart getirilmesini ve o güne kadar keyfi olan ücretlendirmenin belli bir tarifeye göre yapılmasını önermiş. 15 gr ağırlığına kadar olan tüm gönderilerin İngiltere içinde nereye giderse gitsin, 1 Penny olarak sabitlenmesini önermiş.

📍

1 Mayıs 1840 tarihinde ilk posta pulu olan "Penny Black" satılmaya başlanmış, ancak postada geçerliliği 6 Mayıs 1840 tarihi ile başlamış. Üzerinde genç Kraliçe Viktorya'nın resmi olan bu ilk pullarda dantel yoktu ve makasla kesilip ayrıldıktan sonra kullanılmaları gerekiyordu. Ayrıca pulların üzerinde Birleşik Krallık'ın adı da yoktu, işin ilginci bugün bile pullarının üzerinde ülke adı belirtilmeyen tek ülke Birleşik Krallık'tır.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page