google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Sasso di Dante

Bu gördüğünüz taş, Floransa’da Duomo'ya hakim bir yerde kaldırımın üzerinde duruyor. Bu sıradan bir taş değil tabii.

📍

Bu taş, tüm zamanların büyük şairi Dante’nin oturup eserlerini yazdığı, dinlendiği, esinlendiği, arkadaşları ve sanatçılarla gündelik sohbetlerini yaptığı, bir yandan da daha yeni başlamış olan Duomo’nun inşaatını seyrettiği taş. Burayı seçmesinin inşaatı seyretmekten başka bence bir nedeni daha var. Bu köşe Floransa’da yaz aylarında esen ender yerlerden. Bu ufak gereksiz bilgiyi de şuraya bırakıp devam edeyim.

📍

Ama bence bir nedeni daha var, kitaplarda pek bulamayacağınız bir bilgi bu. Dante burada oturup ‘bocce’ oyunu da seyrediyor olsa gerek. Çünkü taşın olduğu meydan, yani Piazza delle Pallottole, bir tür ‘bocce’ oyunu olan ‘pallottole’nin oynanmasına izin verilen bir meydan.

📍

Normalde ne olduğunu bilmeden bir de kaldırımı işgal ediyor diye kızarak geçip gidebilirsiniz. Taşın ne olduğuna dair bir plaket var ama doğru yerde değil Piazza del Duomo’ya çıkan köşede iki dükkanın arasında. Gördüğünüz gibi böyle şeyler sadece bizde olmuyor.

📍

Dante herhalde kayasının üzerine en son 1302’de oturmuştu; o yıl Floransa'dan sürgün edildi, bir daha geri dönemedi.

📍

Yeri gelmişken küçük bir de hikaye anlatayım: Bir gün Dante taşın üstünde oturmuş, düşünceler içinde kaybolmuşken Bolognalı bir tüccar, ona yemek pişirme hakkında bir şeyler anlatıyormuş. Uzaklaşmadan evvel, düşünceli arkadaşının dikkatini de dağıtmadan bir soru sormuş tüccar; “Sana göre en lezzetli yemek nedir?”. Dante kafasını kaldırmadan “İyi pişmiş yumurta” diye cevap vermiş. Birkaç ay sonra tüccar tekrar Floransa’ya gelmiş ve Dante’yi yine aynı taşın üstünde düşüncelere dalmış olarak bulmuş. Geçen sefer sorduğu soruyu hatırlayıp, bir oyun oynamaya karar vermiş. Şairin arkasından dolanıp yüksek sesle sormuş; “Neyle birlikte yemek isterdin?”, bizimki kafasını bile çevirmeden “Tuzla” diye cevap vermiş.

📍

Daha fazlası 15 Aralık’ta @1001İstanbul ile “Ruhunuza iyi gelen kent: Floransa” sunumumda.

📍

Meraklısına not: ‘Bocce’, kökeni Antik Roma’ya dayanan demir bilyelerle oynanan bir oyun.

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kare

Laleler

bottom of page