google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Belen Kahvesi

Belen Kahvesi’ni bilir misiniz? Ya Ormancı türküsünü ya da hikayesini?

📍

Gevenes Köyü'nde yaşayan ağaoğlu Mustafa Şahbudak köy muhtarı Tevfik Cezayir'in en yakın arkadaşıdır. Bu ikili her akşam köy kahvesinde dama oynarlar, iddialı ve dostça yapılan bu karşılaşmalar kahvedekiler tarafından ilgi ile izlenir. Bir Temmuz akşamı yine dama oynarken oyunun yarısında "Sarı Memet" lakaplı orman memuru Mehmet İn gelir. Gevenes ve Kozağaç köyleri civarında bir orman yangını çıktığını yangın ile ilgili tutulan zaptın bekçi tarafından Muğla'ya gönderilmesini muhtardan talep eder. Muhtar Tevfik Cezayir, 'Olmaz, daha acil olan seçim sonuçlarının ulaştırılması gerekiyor. Bekçiyi gönderemem' diyerek isteği reddeder. Bunun üzerine Ormancı ile Muhtar arasında tartışma başlar. Ormancı dama masasını devirerek dağıtır, muhtarın arkadaşı Mustafa Şahbudak ormancıya bir tokat atar. Ormancı kamasını çıkartıp Mustafa Şahbudak'ı kolundan yaralar. O da tabancasıyla ormancıya ateş eder. Kurşun sekerek olayı yatıştırmak amacıyla araya giren Muhtar'a isabet eder ve ölümüne sebep olur.

📍

Bu olaydan sonra köyde kalamayacağını anlayan Mehmet İn, tayinini Kavaklıdere Orman Müdürlüğü’ne ister. Doksanlı yılların başında da ölür. Hayatının geri kalan yıllarını bu olayı unutmaya çalışarak geçiren Mustafa Şahbudak ise 28 Mart 2005 günü İzmir’de 83 yaşında ölür.

📍

Hayat normale döndüğünde yolunuz düşerse belki Çaybükü Mahallesi'ndeki kahveye de uğramak istersiniz.2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page