google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Camille Corot (1875), Oskar Kokoschka (1886-1980) ve Andy Warhol (1928-1987)

Bugün üç büyük sanatçının ölüm yıldönümü. Camille Corot (1875), Oskar Kokoschka (1886-1980) ve Andy Warhol (1928-1987)

📍

Camille Corot, günümüzde sanatseverler tarafından nispeten az tanınan ustalardandır. Ancak kendisi Ahmet Hamdi’den Yahya Kemal’e, Ahmet Haşim, Osman Hamdi’ye kadar bizden onlarca üstadın hayranlığını kazanmış, denemelerinde bahsedilmiş büyük bir sanatçıdır.

📍

Çağdaşı Claude Monet, onun hakkında; "Burada yalnızca tek bir efendi var. Onunla karşılaştırabileceğimiz hiçbir kimse yok." diyordu. Delacroix ise “Gerçek bir sanatçı” diye söz ediyordu.

📍

Oskar Kokoschka, 20. yüzyılın önemli sanatçılarından biri. Yalnız ressam değil aynı zamanda grafiker, şair ve oyun yazarıdır da. Gustave Mahler’in eski eşi Alma Mahler ile yaşadığı tutkulu ve yaratıcı aşkın pek çok ürününden biri olan “Rüzgarın Gelini”ndeki düşsel atmosfer, renkleri kullanımı nedeniyle çok çarpıcıdır.

📍

Viyana Sanatı’ndan söz ederken Gustav Klimt ve Egon Schiele ile birlikte anılan Kokoschka’nın 20. yüzyıl sanatına psikolojik portreleri, şehir ve manzara resimleri ile benzersiz katkıları vardır.

📍

Andy Warhol (Andrew Warhola) ise en tanınmış ve çok yönlü Pop-Art sanatçılarından biri. Campbell hazır çorba kutularının etiketlerine, Coca-Cola şişelerine, Brillo marka bulaşık teli kutularının taklitlerine yer verdiği resimleriyle bir anda dikkati çekti. Bunların fotografik ipek baskılarını yaptı. Ünlü kişilerin portrelerini yaparak göz alıcı renklerle bunların sayısız çeşitlemelerini basmaya başladı.

📍

Böylece sanat yapıtını mekânik bir ürün haline getirmeyi, sanatçının kişiliğinden ve duygularından soyutlamayı amaçlıyordu.

📍

Eserlerinde farklı duygular yansıtan bu üç büyük sanatçının sanat tarihindeki yerleri tartışılmaz. Huzurla uyusunlar.
6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page