google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Dilime pelesenk oldu

Bilimsel adı Dalbergia sissoo olan Hint Gül Ağacı ya da ülkemizdeki yaygın olarak bilinen adıyla Pelesenk Ağacı, dünyanın en sert ve en ağır tropikal ağacı olarak bilinir. Hindistan alt kıtasına ve güney İran’a özgü hızlı büyüyen, dayanıklı bir tür gül ağacıdır.

📍

Yapraklarını dökmeyen bu ağacın en belirgin özelliği koyu kahveden menekşe rengi damarlarının olmasıdır. Çok sert olduğu için doğrudan mobilya yapımında kullanılmaz ancak kaplama olarak kullanılır. Hoş kokusundan ötürü daha çok tespih yapılır.

📍

Ülkemizde doğal olarak yetişmeyen bu ağacın II. Abdülhamit zamanında İran’dan getirildiği düşünülmektedir. Ağaç gövdesi çizildiğinde diğer ağaçlara göre daha çok ve yoğun reçine elde edilir.

📍

Bu yapısından dolayı, bu ağaca, Arapçada yapışkan, balsam anlamına gelen “belesān” adı verilmektedir. Dilimize de devşirilerek buradan geçtiği düşünülmektedir.

📍

Diğer taraftan dilimizde sık kullanılan kelimeler için söylenilen “pelesenk” ifadesi de bitkinin bu yapışkan reçine özelliğinden gelir.


#pelesenk #indianrosewood #iraniantree #pelesenkağacı #dilimepelesenkoldu #deyimler #aysebayvasileonlineatölye #aysebayvasileonlinedersler
0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page