google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Firuze

Her burcu temsil eden bir taş olduğu kabul edilir. Benim burcuma atfedilen taşlardan biri ve en sevdiğim ise “Firuze”dir. Farsça Piruze kelimesinden gelir ancak anlamı konusunda farklı görüşler vardır. Kaynaklardan “ışık saçan, parlayan” ya da “gök mavisi” anlamına geldiğini öğreniyoruz.

💎

Diğer adı olan “Turkuaz” ise Fransızca Turquoise kelimesinden gelir ve “Türke dair” demektir. Eski Çin kaynaklarında Türklerin bu renkle ilişkilendirilmesinin Gök Tanrı inancından kaynaklandığı düşünülmektedir.

💎

Yeryüzündeki en değerli taşlardan biridir. Üstelik gökyüzünün mavi, yeryüzünün de yeşil rengini içinde barındırdığından değerli taşlar arasında denge taşı olarak kabul edilir.

💎

Zehire panzehir ve hastalıklara merhem olmasının yanı sıra sahibini başarısızlıktan, yoksulluktan koruduğuna inanılır. Havanın nemi ve terle birleşince yeşile dönüştüğünden “Yaşayan Taş” adıyla da anılır.

💎

Mavi-yeşil rengin nazar ve bereket büyüleriyle bağlantılı olması nedeniyle, bütün antik kültürlerde nazarlık ve muska yapımında kullanılmıştır. Sümerler ve Mısırlılar, MÖ 3.binde firuzeyi İran ve Afganistan’dan getirtmişler ve mücevher yapımında kullanmışlardır. Ayrıca koruyucu muska olan mühürler de bu taştan oyulmuştur. Meksika’da bir güneş ve ateş sembolüdür. Tibetliler de kutsal bir değerli taş olarak görür.

💎

Firuze’nin en kalitelisi, bugün azalmakla beraber, İran’da Horasan, Nişabur ve Meşhed’de çıkar.

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page