google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Leto, Apollon, Artemis

Ne sıcak, ne huzurlu bir heykel değil mi? Gördüğünüz heykelde Roma mitolojisinde Latona adıyla bilinen Leto, ışık, bilgi ve şifa tanrısı Apollo (Roma mit. Apollon) ile ikiz kardeşi avcılık, bakirelik, doğum, okculuk ve ay tanrıçası Artemis’i (Roma mit. Diana) uyutuyor.

📍

Mitolojiye göre Zeus’un (Roma mit. Jüpiter) hamile bıraktığı Leto, Hera’nın (Roma mit. Juno) gazabından kurtulmak ve doğum yapmak için kaçar. Bir görüşe göre kayalık Delos’a gelir ve bir hurma ağacının altında doğum yapar. Günümüzde, kayalık Delos’ta bir hurma ağacı olamayacağını söyleyen modern bilim insanları doğum yerini Lykia’da Letoon veya Patara olarak tanımlıyorlar.

📍

Heykelde Leto’nun yüz hatlarında, basitleştirilmiş saç modelinde ve arkeolojik açıdan kusursuz giysi ve sandaletlerinde ölçülü bir klasisizm kendini gösterir. Uzun doğum sancılarından sonra bebeklerine kavuşan annenin huzurlu ve mutlu yüz ifadesi daha etkileyici olamazdı.

📍

Klasik tarzda çalışan son önemli Amerikalı heykeltıraş William Henry Rinehart (1825-1874) 1855’te gidip iki yıl kaldığı İtalya’da klasik üslubu benimsemişti. Baltimore’a döndükten sonra bir stüdyo açmasına rağmen 1858’de yeniden hayatının sonuna kadar yaşadığı Roma’ya geri döndü. Gördüğünüz heykel de bu dönemine ait.

💐

Latona and Her Children - Apollo and Diana (1871–74), Metropolitan Museum of Art, NY
49 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page