google-site-verification=PbL_5t5j-grNUlEnxPDPRb9h69cnQI7ks2lm5P-n88U
top of page

Renoir

Pierre Auguste Renoir, 1841’de bugün doğdu. Fransız resminde “neşeyi en iyi ifade eden, ışık ve renk ustası” olarak nitelendirilmiştir.

🎨

Burjuvanın kaygısızca yaşamın tadını çıkarttığı “güzel dönem (bella epoque)” olarak anılan zamanın sanatçısı olan Renoir; sevinç, mutluluk ve rahatlama duygularını tablolarına yansıtarak insan figürleri kullanmayı tercih etmiştir.

🎨

İlk çalışmaları porselen, kumaş ve yelpaze üzerineydi. Yakın arkadaşlıklarını hayatının sonuna kadar muhafaza edeceği Bazille, Monet, Sisley gibi genç ressamlarla İzlenimcilik’in tohumları atıldı.

🎨

Renoir’ın süslemeci etkiye olan ilgisi, çoğu çalışmasında özellikle maviler, pembeler ve turuncular ile güçlü renk detayları kullandığı anlamına gelir. Dokuyu ve atmosferi pekiştirmek için yumuşak gölgeler içerecek şekilde resim yaparken genellikle renklerle zengin bir palet kurmuştur. Renoir karışmayan fırça darbeleriyle denge kurar.

🎨

Öncelikle bir figür ressamı sayılan Renoir, göz kamaştırıcı manzara resimleri de yapabiliyordu.

🎨

Renoir, kadınların vücutlarına duyduğu heyecanı gizlemezdi ve bunu günümüzde bazılarının kabul edilemez olarak görebileceği şekilde söylerdi. Sanatçıya göre kadınlar gözlemlenmesi ve resmedilmesi gereken nesnelerdi: Işığa iyi tepki vermesi gereken tenin kalitesi meyvelerle kıyaslanırdı; yüz hatları ‘başın tepe noktasıyla çene ucunun tam arasında bir yerde olması gereken badem şeklindeki gözler’ ile uyum içinde olmalıdır. Bazı eleştirmenler Renoir’ın modellerinin ruhsuz görünmesinin nedeninin bu olduğunu düşünmektedirler. Bu modeller tıpkı bir meyve ya da çiçekmiş gibi resmedilmektedirler. Renoir’ın kadın bedenini betimleyişi şehvetli değildir. Giderek etraflarından kopan kadınlar hipnotize edilmiş gibidirler.

🎨

Renoir, tekerlekli sandalyede bile resim yapmaktan, son yıllarına kadar vazgeçmedi hatta heykel de yaptı. 3 Aralık 1919’da Cagnes’teki evinde, 78 yaşında öldü.

🎨

1. La Grenouillère, Renoir, 1869, Nationalmuseum, Stockholm

2. La Lodge (The Theatre Box), Renoir, 80 x 64 cm, 1874, Courtauld Institute of Art, London

3. Bal du moulin de la Galette, Renoir, 131 x 175 cm, 1876, Musée d'Orsay, Paris

4. Dance at Bougival, Renoir, 1883, Museum of Fine Arts, Boston

5. Luncheon of the Boating Party, Renoir, 130 x 173 cm, 1880-81, The Phillips Collection, Washington, DC

6. Bather With Long Hair, Renoir, 82 x 65 cm, 1910,

7. Water (Large Laundress), Renoir, 123 x 69 x 135 cm, 1917, Musée d'Orsay, Paris

8. Pierre-Auguste Renoir, c. 19101 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Anne

Comments


bottom of page